Dzięki tej wycieczce dzieci uzmysłowiły sobie, jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie, zrozumiały również, że działalność człowieka może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Uczniowie klas 6,7 i 8 wraz z opiekunami Bożeną Dziadosz i Grzegorzem Wadasem uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do oczyszczalni ścieków w zakładzie Wodociągi Dębickie w Dębicy. Celem wyjazdu było uzmysłowienie uczniom gdzie trafiają ścieki, dlaczego w ich oczyszczaniu biorą udział pracowite bakterie i czego lepiej nie wrzucać do kanalizacji.
Dębicka oczyszczalnia obsługuje około 50 tysięcy mieszkańców z miasta Dębica oraz okolicznych miejscowości: Latoszyna, Podgrodzia, Pustyni, Kozłowa i Brzeźnicy.
Najpierw ścieki trafiają na kratę rzadką, gdzie odbywa się proces cedzenia, czyli usuwania ze ścieków większych zanieczyszczeń stałych. Następnie pompy przetłaczają je do komory uspokojenia. Stamtąd ścieki trafiają na dwie kraty gęste i dalej na piaskownik podłużny, gdzie odbywa się proces sedymentacji (opadania) zawiesin mineralnych i innych zanieczyszczeń mechanicznych. Zebrane osady są płukane, gromadzone w kontenerze, a następnie wywożone na wysypisko śmieci. Dalej ścieki kierowane są na okrągłe osadniki wstępne, gdzie na skutek powolnego wirowania następuje proces oddzielania łatwo opadających zawiesin organicznych oraz części pływających (tłuszczów). Oczyszczone mechanicznie ścieki płyną otwartymi kanałami do dwóch okrągłych basenów ( reaktorów biologicznych) gdzie są oczyszczane najpierw przez bakterie beztlenowe, a później tlenowe. Po blokach biologicznych ścieki trafiają do dwóch osadników wtórnych, gdzie opada na dno osad czynny.
Oczyszczone ścieki poprzez koryto pomiarowe trafiają do Wisłoki.
Część zebranego osadu poddawana jest fermentacji i wykorzystywana do rozsypywania na powierzchni gruntów pod uprawę roślin nieprzeznaczonych do spożycia, do produkcji pasz lub do kompostowania.
W wyniku procesu beztlenowej fermentacji w temperaturze 360 C wytwarza się biogaz, którego głównym składnikiem jest metan. Oczyszczony z siarki biogaz odprowadzany jest rurociągiem do zbiornika magazynowego biogazu i wykorzystywany jako paliwo w kotłowni gazowej.