Procedura bezpieczeństwa dla uczniów szkoły podstawowej oraz dzieci oddziału przedszkolnego
w Zespole Szkół im. Konstantego Leliwy Słotwińskiego w Głobikowej
w czasie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2,
obowiązująca od 1 września 2020 roku
I. Postanowienia ogólne:
- W szkole stosuje się wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
- Niniejsza procedura określa funkcjonowanie szkoły od 1 września 2020 r., w szczególności działania, które zminimalizują możliwość zakażenia.
- Organizacja i funkcjonowanie szkoły zależy od sytuacji epidemiologicznej występującej na obszarze powiatu dębickiego – w przypadku, gdy rejon ten zostanie zakwalifikowany do „obszaru czerwonego” lub „obszaru żółtego” Dyrektor szkoły wprowadza dodatkowe ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zgodnie z obowiązującym prawem.
II. Cele procedury:
- Zapewnienie bezpośredniej i stałej opieki oraz bezpieczeństwa dzieciom podczas ich pobytu
w szkole.
- Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom szkoły w czasie wykonywania ich obowiązków.
- Wdrażanie zasad postępowania w sytuacji zagrożenia epidemicznego.
- Zwiększenie kontroli nad osobami wchodzącymi na teren szkoły.
III. Osoby podlegające procedurze:
- Procedura dotyczy wszystkich pracowników szkoły, dzieci i ich rodziców.
- Wszyscy pracownicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.
- Wszyscy pracownicy zobowiązani są do natychmiastowego informowania o wszelkich zaistniałych zagrożeniach.
IV. Procedury zapewniające bezpieczny pobyt dziecka w szkole:
Organizacja zajęć w szkole:
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Obowiązują ogólne zasady higieny oraz reżim sanitarny:
- uczniowie wchodzą do szkoły w maseczkach, które zdejmują dopiero po zajęciu miejsca w klasie
- obowiązuje częste mycie rąk oraz dezynfekcja
- po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie zdezynfekować ręce (dzieci z oddziału przedszkolnego myją ręce)
- obowiązkowa dezynfekcja rąk każdorazowo przed wejściem do sali lekcyjnej,
- ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Maseczki lub przyłbice zapewniają uczniom Rodzice.
- Dzieci myją ręce obowiązkowo:
- po przyjściu do szkoły
- przed posiłkami i po posiłkach
- po skorzystaniu z toalety
- po powrocie z terenu przyszkolnego
- przed opuszczeniem budynku szkoły.
- Stale przypominamy dzieciom o podstawowych zasadach higieny (np. unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rąk, unikanie dotykania się i podawania ręki na powitanie) oraz na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- W każdym pomieszczeniu sanitarno-higienicznym, w widocznym miejscu, umieszczony jest plakat z zasadami prawidłowego mycia rąk.
- Podczas zajęć nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust, zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- Uczniowie klas 2 – 8 przychodzą do szkoły między godziną 7.40 a godz. 8.00 i wchodzą do budynku A jednym z trzech wejść – wyznaczonym dla każdej klasy. Uczniowie klasy 1 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wchodzą do budynku B jednym wejściem – klasa 1 między godziną 7.30 a 7.50, oddział przedszkolny od godz. 8.00 do godz. 8.30.
- Zajęcia w Zespole Szkół w Głobikowej są realizowanie zgodnie z ustalonym podziałem
- Każda klasa posiada wyznaczoną stałą salę, w której będą odbywały się lekcje z wyjątkiem wychowania fizycznego, zajęć łączonych,chemii oraz informatyki. W uzasadnionych przypadkach może nastąpić zmiana sali. Nauczyciel wnioskujący o zmianę sali nadzoruje przeprowadzenie dezynfekcji w danym pomieszczeniu.
- Nauczyciel w klasach 1-3 organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. W klasach starszych na przerwie uczniowie przebywają w wyznaczonych sektorach, pod kontrolą nauczyciela dyżurującego, z zachowaniem dystansu społecznego. Uczniowie podczas przerw zobowiązani są do noszenia maseczek lub przyłbic.
- Podczas przerw uczniowie mogą przebywać na terenie boiska szkolnego pod nadzorem nauczyciela oraz zachowując dystans społeczny.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Uczniowie poszczególnych klas korzystają z szafek przy swoich salach lekcyjnych,
z zachowaniem dystansu społecznego oraz w maseczkach ochronnych.
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów.
V. Procedury zachowania się uczniów w szatni:
- Z szatni należy korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem.
- Podczas pobytu w szatni obowiązuje noszenie maseczki ochronnej lub przyłbicy.
- W szatni mogą przebywać tylko uczniowie rozpoczynający lub kończący lekcje, w celu zmiany obuwia i pozostawienia odzieży wierzchniej.
- Po zajęciach w klasach od 0 do 3, rodzic czeka przy drzwiach wejściowych na swoje dziecko. Osoba dyżurująca powiadamia nauczyciela o potrzebie przyprowadzenia dziecka. Nauczyciel kończący zajęcia w klasach 2 – 3 odprowadza dziecko do drzwi sali i przekazuje dyżurującej osobie. Nauczyciel kończący zajęcia w klasie 1 oraz w oddziale przedszkolnym odprowadza dziecko do drzwi wejściowych.
- Uczniowie klas 4-8 korzystają z szatni w jak najkrótszym czasie z zachowaniem dystansu i przechodzą do wyznaczonych klas. Po skończonych lekcjach, uczniowie idą do szatni klasami, unikają zgromadzeń i w jak najkrótszym czasie opuszczają budynek szkoły.
VI. Zadania i obowiązki uczniów:
- Uczeń zobowiązany jest przychodzić do szkoły w godzinach zgodnych z ustalonym planem zajęć:
- uczniowie klas 2 – 8 od godz. 7.30 do godz. 8.00.
- uczniowie klasy 1 od godz. 7.30 do 7.50.
- dzieci z oddziału przedszkolnego od godz. 8.00 do godz. 8.30.
- Każdy uczeń przy wejściu do budynku zobowiązany jest zdezynfekować ręce płynem do dezynfekcji. Dzieci z oddziału przedszkolnego mają mierzoną temperaturę oraz myją ręce wodą i mydłem.
- Podczas pobytu w szkole należy przestrzegać ogólnych zasad higieny:
- częste mycie rąk wodą z mydłem (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce, przed jedzeniem, po zabawie, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety);
- ochrona podczas kichania i kaszlu;
- unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Podczas pobytu w szkole, w czasie przerw uczniowie unikają kontaktu z większą grupą uczniów – zachowają bezpieczny odstęp.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze.
- Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W drodze do i ze szkoły uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
VII. Zadania i obowiązki rodziców:
- Rodzice zobowiązani są do wysyłania do szkoły wyłącznie dzieci zdrowych – bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Zaleca się rodzicom, aby przed wysłaniem dziecka do szkoły zmierzyli dziecku temperaturę.
- Zakazuje się wysyłania do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji (w takiej sytuacji wszyscy powinni zostać w domu).
- Rodzice powinni przypominać dzieciom zasady higieny (unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rąk woda z mydłem oraz niepodawanie ręki na powitanie) oraz zwracać uwagi na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Rodzice powinni kontrolować stan zdrowia swoich dzieci, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek symptomów choroby (w szczególności: podniesiona temperatura, kaszel, osłabienie, bóle kostnostawowe) pozostawić dziecko w domu i skontaktować się z lekarzem.
- Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości i chorób zakaźnych dziecka oraz udzielania nauczycielowi wyczerpujących informacji na ten temat.
- Rodzice są zobowiązani do utrzymywania regularnego kontaktu z wychowawcą klasy, za pomocą ustalonych środków komunikacji elektronicznej, w celu zapewnienia bieżącej wymiany informacji dotyczącej ucznia oraz obecnej sytuacji w szkole.
- Rodzice muszą liczyć się z wydłużeniem czasu oddania i odbierania dziecka ze szkoły, ze względu na stosowane procedury.
- Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
- Rodzice zapewniają dzieciom maseczki lub przyłbice.
VIII. Zadania i obowiązki nauczycieli:
- Przed rozpoczęciem zajęć nauczyciele sprawdzają czy sala została zdezynfekowana i przewietrzona.
- Dokonują wietrzenia sali, w której odbywają się zajęcia (co najmniej raz na godzinę).
- Restrykcyjnie przestrzegają zasad dotyczących higieny rąk – organizują pokazy prawidłowego mycia, monitorują, aby uczniowie myli ręce szczególnie:
- po przyjściu do szkoły,
- przed przerwą,
- przed jedzeniem,
- po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu
- po skorzystaniu z toalety.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Nauczyciele bezwzględnie stosują się do harmonogramu i zasad dyżurów wyznaczonych przez dyrektora szkoły.
- W razie wystąpienia niepokojących objawów nauczyciele mogą zmierzyć uczniowi/dziecku temperaturę.
- Nauczyciele zobowiązani są do zaktualizowania telefonów kontaktowych do rodziców/opiekunów uczniów.
- Utrzymują stały kontakt z rodzicami dzieci, telefoniczny, przez dziennik elektroniczny.
- Dbają o to, by dzieci unikały bliskich kontaktów.
- W przypadku, kiedy stan emocjonalny dziecka jest niestabilny np.: odczuwa niepokój albo jego stan zdrowia, w tym temperatura wskazują na stan chorobowy nauczyciele izolują dziecko, pod opieką pracownika Zespołu Szkół w Głobikowej, niezwłocznie powiadamiają rodziców i dyrektora szkoły.
IX. Procedury pobytu i organizacji pracy dla pracowników szkoły:
- Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
- Przed rozpoczęciem pracy szkoły pracownicy będą wyposażeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, przyłbice, a w razie potrzeby w fartuchy.
- Pracownicy obsługi zostaną wyposażeni w odpowiedni sprzęt i środki do mycia i dezynfekcji pomieszczeń oraz sprzętów.
- Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
- Podczas wykonywania czynności służbowych, wykonywanych bez kontaktu z osobami z zewnątrz, maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
- Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku jak: przyłbice, fartuchy wodoodporne i inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
- Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy, wskazany przez nauczyciela, oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości częściej.
X. Pracownicy obsługi, pracownik wydający posiłki:
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Do obowiązków osoby odpowiedzialnej za utrzymanie czystości należy:
- utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,
- dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, wyłączników – raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
- czyszczenie z użyciem detergentów lub dezynfekcję sprzętu na placu zabaw lub boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.
- przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
- Do obowiązków pracowników obsługi należy także:
- sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
- napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
- wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.
- Pracownik wydający posiłki:
- przygotowuje stołówkę do wydawania posiłków dla dzieci
- dezynfekuje stołówkę oraz stoliki po każdym posiłku
- po wyjściu dzieci z opiekunami sprząta i dezynfekuje stołówkę
- nie kontaktuje się z dziećmi oraz z nauczycielami.
- Po odebraniu od pracownika firmy cateringowej termosów z posiłkami, dezynfekuje je i po określonym czasie w sposób higieniczny i bezpieczny przygotowuje posiłki w odpowiednich odstępach na jadalni.
- Zgłasza telefonicznie wszelkie zauważone uszkodzenia sprzętu, usterki, braki celem wykonania napraw po zakończeniu pracy szkoły.
- Wyznaczony przez dyrektora pracownik – dyżuruje przy wejściu do szkoły, w godzinach ustalonych przez dyrektora, wpuszcza dzieci do szkoły z zachowaniem odstępu między dziećmi, dokonuje pomiaru temperatury, kontroluje dezynfekcję rąk, kieruje do wyznaczonej sali.
XI. Procedura dostarczania posiłków do szkoły przez firmę zewnętrzną (catering) w okresie obowiązywania zaostrzonego reżimu sanitarnego:
Informacje ogólne:
- Szkoła, kuchnia szkolna jadalnia są wyposażone w stanowiska do dezynfekcji (płyny dezynfekujące bezpośrednio za wejściem).
- Pracownik firmy zewnętrznej dostarczającej posiłek powinien być zaopatrzony w ubranie ochronne (rękawiczki, fartuch, maseczka/przyłbica).
- Dostawca cateringu dostarcza posiłek do drzwi kuchni. Stawia przywiezione termosy
z posiłkiem na stoliku umieszczonym tuż za drzwiami kuchni.
- Dostawcę obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia za linię dostarczania posiłku.
- Termosy zamienne dostawca pobiera z tego samego stanowiska.
- Pracownik kuchni odbiera posiłek ubrany w odzież ochronną (rękawiczki, fartuch, maseczka/przyłbica).
- Pracownik kuchni dokonuje dezynfekcji zewnętrznej termosów.
- Posiłki dla dzieci wydawane są w jadalni.
- Na 10 minut przed spożywaniem posiłku przez dzieci – stoliki i krzesełka podlegają dezynfekcji przez pracownika kuchni.
- Na stołówce na stolikach nie ma przypraw.
- Sztućce są wydawane przez pracownika kuchni na talerzu wraz z posiłkiem.
- Osoba odbierająca posiłek podchodzi do okienka w maseczce oraz zachowuje dystans społeczny.
- W reżimie sanitarnym pracownik kuchni wydaje posiłek przez okienko.
- W zależności od liczby dzieci spożywających w danym dniu posiłki należy ograniczać liczbę dzieci przy jednym stoliku.
- W trakcie spożywania posiłku przez dzieci na jadalni przebywa wyłącznie nauczyciel danej klasy.
- Po zakończeniu posiłku przez wszystkie dzieci nauczyciel opuszcza z dziećmi jadalnię.
- Sprzątanie po posiłku przejmuje pracownik kuchni.
- Po sprzątnięciu stolików pracownik kuchni dokonuje dezynfekcji wszystkich powierzchni płaskich w jadalni (blaty, parapety, krzesełka, podłoga).
- Pracownik kuchni zamyka jadalnię na klucz.
- Obowiązuje zakaz wstępu do sali – jadalni osób nieupoważnionych.
- Osoby upoważnione do przebywania na jadalni, to wyłącznie: pracownik kuchni, nauczyciel klasy.
- Pracownik kuchni nie może przebywać w jadalni w tym samym czasie, w którym przebywają w niej dzieci.
XII. Przebywanie osób z zewnątrz na terenie szkoły:
- W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach (przedsionek przy wejściu głównym do szkoły).
- Osoba wyznaczona przez Dyrektora szkoły prowadzi rejestr osób z zewnątrz wchodzących do budynku szkoły poza wyznaczony obszar.
- Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
XIII. Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u dziecka przebywającego wszkole:
- Rodzice powinni wiedzieć, że nie wolno przyprowadzać do szkoły dzieci, które są chore, jeżeli zauważyli każde odstępstwo od pełni zdrowia organizmu. Jedynym odstępstwem od tej reguły mogą być objawy chorobowe wynikające z alergii dziecka, ale o tym należy powiadomić nauczyciela.
- O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
- Nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka, w przypadku podejrzenia, że jest one chore.
- W przypadku wystąpienia u dziecka objawów chorobowych w czasie pobytu w szkole (kaszel, katar, temperatura, ból brzucha itp.) nauczyciel niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły.
- W szkole jest przygotowane pomieszczenie tzw. Izolatorium, służące do odizolowania dziecka/ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe.
- Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
- W izolatorium dziecko przebywa pod opieką nauczyciela z zapewnieniem minimum 2 m odległości i środków bezpieczeństwa, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
- O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka oraz organ prowadzący szkołę.
- Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
- Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko/uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- W przypadku stwierdzenia w domu wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do poinformowania dyrektora placówki o zachorowaniu dziecka.
- Dyrektor szkoły zgłasza przypadek wystąpienia choroby zakaźnej do odpowiedniej instytucjioraz prowadzi działania mające na celu zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób (dodatkowa dezynfekcja, rygor higieniczny, informacja dla rodziców i opiekunów prawnych pozostałych uczniów, zawieszenie pracy szkoły, kwarantanna pracowników).
- Rodzice/ opiekunowie prawni dziecka, po przebytej chorobie zakaźnej, zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia od lekarza rodzinnego, że dziecko jest po zakończeniu leczenia, nie jest chore i nie jest możliwym źródłem zarażenia dla innych osób.
XIV. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły:
- Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
- Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się z lekarzem rodzinnym, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 112.
- Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione, i izoluje się od wszystkich osób w izolatorium.
- Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w p.2, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
- W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatorium nie mogą przebywać inne osoby.
- Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jej/jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.);
- Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
XV. Zawieszenie zajęć:
- Na podstawie §18 ust. 2a Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach dyrektor szkoły za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów.
- Zgoda i opinia, o których mowa odpowiednio w ust. 1 mogą być wydane także ustnie, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności. W takim przypadku treść zgody lub opinii utrwalona jest przez Dyrektora w formie protokołu, notatki, adnotacji lub w inny sposób.
- W przypadku zawieszenia zajęć na czas oznaczony Dyrektor wydaje stosowne zarządzenie, wskazujące na okres zawieszenia.
- W związku z zawieszeniem zajęć Dyrektor wdraża jeden z wariantów kształcenia:
- organizuje jednocześnie zajęcia w formie tradycyjnej na terenie jednostki oraz w formie kształcenia na odległość (wariant mieszany - hybrydowy);
- organizuje zajęcia w formie kształcenia na odległość, zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora o zawieszeniu funkcjonowania szkoły i prowadzenia kształcenia na odległość (wariant zdalny).
- W przypadku prowadzenia kształcenia w wariancie hybrydowym lub zdalnym Dyrektor Szkoły dokonuje weryfikacji i aktualizacji procedur określających zasady kształcenia na odległość.
XV. Postanowienia końcowe:
- Procedura może być modyfikowana.
- Procedura zostanie opublikowana na stronie szkoły oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie szkoły.
- Z procedurą postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u dziecka zostają zapoznani wszyscy pracownicy szkoły. Fakt ten zaświadczają własnoręcznymi podpisami.
- Procedura obowiązuje wszystkich pracowników szkoły.
- Do przestrzegania zapisów niniejszej procedury zobowiązani są również rodzice/opiekunowie prawni i osoby upoważnione przez nich do przyprowadzania i odbierania dzieci ze szkoły.
- O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
- Procedura obowiązuje od 1 września 2020 r.