Drzewo to symbol życia, trwałości i szczęścia, dlatego od 10 września 2024 roku cała społeczność szkolna przystąpiła do realizacji projektu pt. "LEŚNY ZAKĄTEK – miejsce, gdzie człowiek i natura żyją w zgodzie" (etap jesienny). Na terenie Zespołu Szkół im. Konstantego Leliwy Słotwińskiego w Głobikowej od listopada tego roku pod opieką pani Dyrektor Grażyny Pasik funkcjonuje leśny ogród. We współpracy z Nadleśnictwem Dębica uczniowie wraz z wychowawcami posadzili drzewa z godnie z ustalonym wcześniej planem.
Celem projektu była chęć przybliżenia uczniom przyrody, poszerzanie wiadomości o sadzeniu roślin (drzew leśnych), które mają bardzo duży wpływ na stan otaczającego nas środowiska. Obserwacja, opieka nad nimi, ich pielęgnacja ukształtuje właściwe postawy wobec środowiska. Projekt skierowany był do uczniów w wieku 5-15 lat i wzięło w nim udział 92 uczniów. Dzieci najlepiej uczą się przez działanie, a opieka nad drzewem to doskonały eksperyment. Uczniowie poznają przyrodę poprzez własne doświadczanie.
Projekt charakteryzował się tym, że był unikatowym i złożonym zbiorem działań o jasno określonym celu i ramach czasowych, które wykonaliśmy. Uczniowie i uczennice z klasy IV, V i VI wraz z opiekunami wzięli udział w akcji sprzątania terenu Leśnictwa Berdech. Następnie 10 października cała społeczność szkolna uczciła obchody Dnia Drzewa realizując wiele aktywności edukacyjnych, plastycznych i organizacyjno-technicznych. To szczególne święto wymyślił w 1872 roku w USA miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. W ramach projektu odbył się pieszy rajd na trasie Głobikowa - Słotwiniówka - Głobikowa. Punktem kulminacyjnym kilkutygodniowych działań było posadzenie drzewk leśnych na terenie szkoły. Nasza szkolna akcja była wielką promocją polskich lasów. W ten sposób przyczyniliśmy się do zwiększania powierzchni zielonych płuc naszego otoczenia, aby zapewnić bezpieczną przyszłość przyszłym pokoleniom. Sadzenie drzew to nie tylko wyraz troski o środowisko, lecz także wielka korzyść dla naszego zdrowia i samopoczucia. Aktywność na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody, to wspaniała forma wypoczynku i regeneracji. Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie.
Uczniowie naszej szkoły wspierani przez panią Dyrektor Grażynę Pasik z wielkim zaangażowaniem przystąpili do akcji sadzenia drzew leśnych. Każde posadzone drzewko otrzymało swoje imię. Taka forma nauki sprawiła uczniom wiele satysfakcji i niezapomnianych wrażeń, nowych wiadomości oraz umiejętności. Wszystkie przedsięwzięcia zostały udokumentowane na stronie szkoły. Każda klasa wykonała zadanie wykazując się wielkim entuzjazmem. Mamy ogromną nadzieję, że zasadzone drzewka będą szybko wzrastać i upiększać teren wokół szkoły.
Projekt przygotowała i koordynowała pani Marta Radzik.
Podziękowania
Dziękuje pani Dyrektor Grażynie Pasik za wyrozumiałość i wsparcie, serce włożone w każde działanie na rzecz uczniów, rodziców, nauczycieli i szkoły, tym samym możliwość realizacji projektu.
Dziękuje pani Wiesławie Kubali, pani Edycie Krystek-Wróbel, pani Dorocie Markiewicz, pani Agacie Smole, pani Renacie Pasik-Goryczce i panu Grzegorzowi Wadasowi za zaangażowanie, kreatywne i koleżeńskie podejście do programu, a pracownikom szkoły za pomoc.
Składam serdeczne podziękowania dla Nadleśnictwa Dębica, które jest partnerem projektu i udostępniło sadzonki drzew oraz służyło pomocą swoich specjalistów. W szczególności Nadleśniczemu, panu Wacławowi Pankiewiczowi za pomoc w realizacji szkolnego projektu, panu Tomaszowi Mordylowi za projekt leśnego zakątka i pani Klaudii Drzymale za przeprowadzenie wspaniałej lekcji edukacyjnej.